Współpraca WH z Uniwersytetem w Ratyzbonie

Pod koniec marca 2024 otrzymaliśmy znakomitą wiadomość od naszych partnerów z Ratyzbony. Złożony przez prof. Ulfa Brunnbauera i jego zespół wniosek o finansowanie drugiego etapu działalności Science Campus Europe and America w Ratyzbonie uzyskał finansowanie Leibniz Gemeinschaft na kolejny okres rozpoczynający się w październiku 2024, a kończący się we wrześniu 2028. Jest to znakomita wiadomość dla naszych pracowników, bowiem w tej drugiej edycji nasz ośrodek naukowy został włączony do grona partnerów (dotyczasowi partnerzy: available here). Poza UG, do współpracy włączone zostały także Alberto Hurtado University z Chile, Canadian Institute for Ukrainian Studies z Edmonton, a także Melikian Center na Arizona State University, Tempe, USA.

Partnerstwo otwiera przed nami możliwości odbywania krótkich staży badawczych dla pracowników ze stopniem doktora i profesorów  (od 2 do 4 tygodni) opłaconych przez stronę niemiecką. Możliwe jest odbycie stażu zarówno w j. angielskim, jak i niemieckim. Szczegóły otrzymamy latem i niezwłocznie przekażemy pracownikom Wydziału Historycznego. Oczywiście w ramach współpracy będziemy mogli gościć wykładowców i badaczy z UR na UG. Ponadto, w ramach projektu planowane są dwie nowe sieci badawcze powołane przez młodych pracowników naukowych we współpracy z uczelniami partnerskimi oraz serie wykładów online dotyczące relacji transatlantyckich. Pierwszą z nowych inicjatyw jest zaproszenie na konferencję naukową Playing War Simulations, Games, Exercises, and the Representations of Military Force and Violence, która odbędzie się w dniach 27-29 listopada 2024 w Ratyzbonie.  Zgłoszenia można przesyłać do 25 kwietnia 2024.

Współpraca z bawarską uczelnią rozwija się intensywnie od wiosny 2022 roku, kiedy to na zaproszenie prof. Brunnbauera w Ratyzbonie przebywała w charakterze profesor wizytującej Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego (Leibniz Science Campus Europe and America & Graduate School for East and Southeast European Studies UR). W trakcie pobytu prof. Mazurkiewicz prowadziła seminarium dla studentów UR (Cold War Exiles in the Global Cold War) i zaangażowała się w działalność kilku programów realizowanych na niemieckiej uczelni (Leibniz Campus: Europe-America, CITAS, IOS), wygłaszając gościnne wykłady, biorąc aktywny udział w seminariach, włączając się do działań na rzecz popularyzacji wiedzy (wykład video dla Wirtualnej Uczelni Bawarii, VHB).

Efektem tego pobytu było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Instytutami Historii w ramach Erasmusa. Już rok później na UG przyjechał prof. Reiner Liedtke, który jako dyskutant wziął udział w szkole letniej przygotowanej przez International Border Studies Center UG dla studentów z University of Cambridge UK. Już w czerwcu br. na WH  UG gościć będziemy prof. Ulfa Brunnbauera (dyrektora Leibniz Institute for East and Southeast European Studies), a w kolejnym roku swój przyjazd do Gdańska zapowiedziała prof. Anna Pelka (m.in. autorka książki dot. mody młodzieżowej w PRL i NRD).

W bieżącym roku zapowiadają się także pierwsze wymiany studenckie. Przypominamy, że w ramach Erasmusa do Ratyzbony wyjechać mogą także doktoranci. Wszystkie osoby zainteresowane włączeniem się w program współpracy z Ratyzboną serdecznie zapraszamy do kontaktu. W Instytucie Historii wyjazdy w ramach Erasmusa koordynuje dr Piotr Derengowski. Za współpracę naukową z Ratyzboną odpowiedzialna jest prof. Anna Mazurkiewicz.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 10. Kwiecień 2024 - 10:28; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 10. Kwiecień 2024 - 11:24; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska